mobil sohbet
Sohbet

Mobil Sohbet

Modern insan hastalığı gibi geliyor bana mobil sohbet. İnsanların yüzyüze iletişim yerine mobil sohbet tercih etmelerinin sebebi nedir? Biraz düşününce bunun altında binlerce sosyolojik ve psikolojik nedenler görebiliriz. Bunun en başında korku. Korkunun birçok temeli vardır. Zaten her oluşum bir diğerini tetiklemez mi? Kabul görememek, kendini kolay ifade edememek yada kendini örtbas etmek yani yalan söylemek gibi nedenlere bağlı korku oluşuyor. Bunu mobil sohbet aracılığıyla yapmak kişiye kolay ve güvenli geliyor.

Peki bu sanal ağ arkadaşlık pazarının kişide ve toplumda yarattığı derin lezyonlar? Bunu görmezden mi gelmeliyiz? Sanal arkadaşlık pazarı demem sizi ürkütmesin. Çok acımasız bir eleştiri kabul ediyorum. Yalnız facebookla başlayan hikayemize her gün bir diğeri ekleniyor. Ve bu sistemden inanılmaz paralar kazanılıyor. Biz insanlar ne kazanıyoruz.

Artık Herkes Mobil Sohbette

Sosyal medya artık sadece kişide bozuklukla kalmıyor devletleri bile etkiliyor. Önceden devletler birbiriyle savaşırken ajanlar gönderilir, halk isyana teşvik edilirdi. Şimdi ise sosyal medyada yapılıyor. Ve işlem daha basit, daha kısa, daha acımasız. Toplum uyum yasasıyla işliyor. Bir kişi çıkıp bir şey dediği zaman; özellikle söyleyen kişi popülerse kabul edilmeme ihtimali bile yoktur.Bunun üzerine diziler, filmler yapılıyor. Herkes bu filmleri izlerken sosyal ağın bir canavar gibi insanları yuttuğunu kabul ediyorlar. Ama yine de vazgeçilemiyor. Çünkü dışlanmaktan, geride kalmaktan korkuyorlar. Bunla ilgili gördüğüm en çarpıcı yorum, son zamanların en çok konuşulan Black Mirror dizisinin 3. Sezon 1. Bölümüdür. Black Mirror’un senaristi bir sosyopat olsa gerek ki böyle bir kara mizah dizisini yapabilsin. Mobil sohbet siteleri de yakın zamanın en güncel sosyal medya platformları arasındadır.

Ama beni en çok etkileyen biraz da karamsar yapan bir tablo var. Bu da birkaç arkadaşımla görüştüğüm zaman aslında benimle olmadıklarını görüyorum. Sadece sosyal medyada benle burada olduklarını iddia etmeleri beni üzüyor. Ve bu tabloyu içeride ve dışarıda şahit olabiliyoruz. Bir de mobil sohbet kralı diyebileceğimiz popülerlikte olan whatsapp var. İki yıl önce ev arkadaşım bana whatsapptan mesaj atmıştı. Uzun süre yazıştık. Sonra kendime kahve yapmak için mutfağa gittiğimde ev arkadaşımın aslında evde olduğunu gördüm. Hiç ağlamaklı güldünüz mü? Ben güldüm…

Ücretsiz Chat Sayfaları

Previous article

İsimsiz sohbet odaları

Next article

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir